آیا دانه‌های کنجد به کاهش وزن کمک می‌کنند؟

آیا دانه‌های کنجد به کاهش وزن کمک می‌کنند؟

تاثیر کنجد در کاهش وزن

تاثیر کنجد در کاهش وزن به صورت مستقیم و افزودن دانه‌های کنجد به غذا  ، باعث کاهش وزن نمی‌شود ولی این دانه‌ها حاوی موادی مثل پروتئین‌ها و لیگنان‌ها هستند که به شما در رعایت برنامه مقرر میزان کالری دریافتی و کاهش وزن کمک می‌کنند.

قدرت پروتئین

پروتئین‌ها در میان ماکرونوتریشن‌ها (پروتئین، کربوهیدرات و چربی‌ها) بیشترین سیرکنندگی را دارند .  ازاین‌رو، یک ایده بسیار خوب برای کاهش وزن این است که وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌ها شامل مواد پروتئینی باشند.

همچنین دانشمندان معتقدند که پروتئین‌ها می‌توانند میزان سوخت‌وساز بدن را نیز افزایش دهند.

این امر، کاهش وزن را تسهیل می‌کند. یک رژیم غذایی کاهش وزن که سرشار از پروتئین است، باعث می‌شود هم‌زمان با کاهش چربی‌ها، ماهیچه‌ها نیز تقویت شوند، به‌خصوص اگر این رژیم غذایی را با تمرینات هوازی و قدرتی همراه کنید.

لیگنان‌ها و کاهش وزن

لیگنان‌ها ترکیباتی شیمیایی هستند که در بعضی گیاهان همچون دانه‌های کنجد، یافت می‌شوند. این ترکیبات باعث می‌شوند کبد آنزیم‌های چربی‌سوز بیشتری ترشح کند و در نتیجه بدن چربی بیشتری بسوزاند.

محاسبه کالری

برای کاهش وزنی به اندازه یک پوند (۰٫۴۵ کیلوگرم) باید ۳۵۰۰ کالری کم کنید؛ خواه با ورزش کردن، خواه با کمتر خوردن. یک قاشق چای‌خوری کنجد ۵۲ کالری انرژی دارد. اگر می‌خواهید وزن خود را کم کنید، افزودن کنجد به غذا به‌تنهایی شما را کمک نخواهد کرد، بلکه باید آن را جایگزین غذاهای پرکالری‌تر بکنید.

استفاده از کنجد در رژیم غذایی

می‌توانید به جای کره از حلوا ارده و به جای سس‌های چرب و ناسالم برای سالادهای خود از سس کنجد استفاده کنید. روغن کنجد نیز به گونه‌ای است که برای هر سه مصرف سرخ کردن، پخت‌و‌پز و سالاد قابل استفاده است. همچنین از تزئین نان، کیک و شیرینی‌ها با دانه‌های کنجد غافل نشوید.

برای  شناخت بیشتر خواص کنجد میتوانید مقاله خواص کنجد: ۲۹ فایده شگفت‌انگیز کنجد برای سلامتی و پوست را مطالعه کنید.

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.